bar-731903_1280

Praca barmana

Wielu młodych studentów staje przed koniecznością podjęcia jakiejś pracy zarobkowej. Nie są oni w stanie utrzymać się z pieniędzy, które dają im rodzice, lub nie wystarcza im stypendium fundowanego przez uczelnię. Nie jest jednak łatwo dostać pracę, w szczególności kiedy studiuje się w systemie dziennym. Większość firm, poza tym, że funkcjonuje raczej w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy studenci przebywają jeszcze na zajęciach, w dodatku wymaga jeszcze doświadczenia zawodowego od kandydata na dane stanowisko. Tych wymogów młody człowiek, który dopiero rozpoczął naukę na studiach nie jest raczej w stanie spełnić.

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań i chyba najlepszym jest praca w nocnym klubie jako barman. Zazwyczaj takie miejsca nie wymagają bowiem dużego doświadczenia. Robienia podstawowych drinków i nalewania piwa każdy jest w stanie nauczyć się bardzo szybko. Często wystarczą zaledwie dwa wieczory w towarzystwie bardziej doświadczonego barmana, aby doskonale nauczyć się tej sztuki i dawać sobie radę.

Niezbędne jest równocześnie radzenie sobie ze stresem i umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Praca barmana wymaga bowiem cały czas interakcji z innymi osobami, również takimi, które znajdują się w stanie nietrzeźwym. Barman niekiedy pełni nie tylko rolę osoby, która podaje drinki, ale powinien również potrafić rozmawiać ze swoimi klientami i zachęcić ich do jak najczęstszego odwiedzania danego klubu.

Trzeba także potrafić doskonale zorganizować sobie czas. Uczestniczenie w zajęciach od rana do południa i spędzanie wieczorów w klubie może być na dłuższą metę bardzo męczące i powodować, że zabraknie czasu na naukę i sen. Dlatego najlepszym wyjściem jest zatrudnienie się w okolicach weekendu. Dzięki temu, w trakcie tygodnia mamy czas na naukę i odpoczynek oraz regenerację sił, a w weekendy możemy poświęcić się pracy. Warto również zauważyć, że to właśnie w weekendy ludzie najczęściej wybierają się do klubów na imprezy. Wtedy można liczyć na większą stawkę godzinową i przede wszystkim na napiwki. Wszyscy barmani zgodnie twierdzą, że większą część ich wynagrodzenia stanowią właśnie napiwki, które klienci pozostawiają im za dobrą obsługę. Niekiedy może być to nawet kilkaset złotych w ciągu jednego wieczora. Dobry barman jest w stanie sprawić, że ludzie z chęcią i z przyjemnością będą odwiedzali dane miejsce. Niejednokrotnie to od niego właśnie zależy klimat danego miejsca.

Praca barmana to jednak nie tylko podawanie alkoholu klientom. Często to barman również musi robić zamówienia alkoholi, soków i innych akcesoriów niezbędnych do podawania tego alkoholu. Musi on również mieć dużo siły i sprawności fizycznej, ponieważ to jego rolą jest przynoszenie sobie beczek z piwem i podłączanie ich pod dystrybutor. Warto zauważyć, że przeciętnie taka beczka piwa ma około pięćdziesięciu litrów. Jest to więc bardzo ciężka i wymagająca praca, ale doskonale nadaje się dla człowieka młodego, silnego, bez zobowiązań, który może poświęcić jej swoje weekendy i wieczory.

You might also like

Dodaj komentarz