dj-720589_1280

DJ, czyli najbardziej imprezowy zawód na świecie

Kto z nas nie marzył kiedyś, żeby zostać DJ’em. Ciągłe imprezy do białego rana, piękne kobiety, darmowe drinki i całkiem dobra pensja skusiłyby chyba każdego mężczyznę. DJ’ami zostają czasami także panie, jednak w tym zawodzie przodują jednak panowie. Nie zawsze mają stałe miejsce pracy – często grają w różnych klubach, jeżdżąc nawet po całej Polsce, a nawet i Europie. Ich praca to nie tylko puszczanie muzyki dla gości. Muszą być cały czas w temacie jeśli chodzi o muzyczne nowości, listy przebojów i hity z każdego gatunku.

DJ na weselu

Coraz częściej zdarza się, że na wesele zamiast kapeli, państwo młodzi zamawiają DJ’a. Przyczyna jest bardzo prosta – nie każda kapela zagra muzykę, którą życzą sobie organizatorzy. DJ natomiast posiada możliwość puszczenia na weselu każdego kawałka muzycznego o który zostaną poproszeni. Jest to zazwyczaj muzyka nowoczesna, współczesna, chociaż zdarzają się i pary, które preferują hity disco-polo czy electro. Zadaniem DJ’a jest dopasowanie się do gustu klientów oraz pełnienie jednocześnie roli wodzireja, który będzie zabawiał gości i zachęcał ich do wspólnej zabawy.

DJ w klubie

Muzyka w klubach to połączenie techno, electro i muzyki pop. DJ często miksuje kawałki ze sobą, tworząc unikalne dźwięki do których bawią się goście klubu. Najważniejszy jest tutaj jego sprzęt, którego klub najczęściej nie zapewnia. Podstawą udanej imprezy jest wobec tego osoba, która będzie doskonale przygotowana do swojej pracy, zarówno pod względem zasobów muzycznych jak i profesjonalnej konsoli.

Pensja DJ’a

To najważniejszy aspekt pracy DJ’a, który dla wielu wciąż pozostaje zagadką. O zarobkach decyduje przede wszystkim staż pracy i popularność w branży. Im większe jest doświadczenie DJ’a, tym może on liczyć na większe stawki, które często za jeden wieczór dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych. Największe zyski to jednak wesela, imprezy okolicznościowe, Sylwester, a także imprezy zamknięte organizowane w klubach. Wówczas DJ ma możliwość negocjacji swojej stawki, a jeśli rzeczywiście liczy się w swojej branży, może otrzymać naprawdę dobrą ofertę pracy.

Minusy pracy DJ’a

Zdecydowanie największą wadą tego zawodu są nocne godziny pracy. Jeśli DJ jest rozchwytywany i ma bardzo dużo zleceń, nie ma mowy o życiu rodzinnym. Czy to niedziela, czy święta – musi on iść do pracy. Z tego właśnie powodu DJ’e to najczęściej młodzi mężczyźni, którzy jeszcze nie zdecydowali się na założenie własnej rodziny. Zdarzają się jednak wyjątki.

Kolejnym minusem pracy jest brak stałych zleceń. Tak naprawdę najlepszy sezon dla DJ’ów to wakacje i okolice świąt. Wówczas mogą liczyć nie tylko na zyski z imprez w klubach, ale i tych okolicznościowych. W dużych miastach okres pracy dla DJ’ów trwa cały rok, jednak najczęściej żaden z klubów nie proponuje im stałej współpracy opartej na umowie o pracę. Jedynym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu DJ może sam opłacać swoje składki emerytalne, a klubom wystawia faktury za wykonane zlecenia.

You might also like

Dodaj komentarz